Nosioci Albanske spomenice-spisak?

Остале актуелне теме

уредници: BANIC, deda, orijent

Nosioci Albanske spomenice-spisak?

Порукаод 4paddic » 28 Јул 2010, 00:33

Pre par nedelja jedan moj mestanin me priupita da li slucajno znam gde bi mogao da potrazi spisak nosilaca Albanske spomenice.Na pitanje sta ce mu to covek mi rece da dugi niz godina pokusava da sazna nesto o cukundedi koji je kao vojnik pogunuo na teritoriji danasnje Makedonije u prvom sveskom ratu.Po pradedinim pricama zna da je cukundeda bio odlikovan posthumno (po prici-Albanskom spomenicom) i da je cukunbaba primala penziju nakon rata.I to je sve.Osim imena i mesta pogibije nema nikakvih drugih podataka o svom pretku (cak se ne zna ni tacan datum smrti).Odlikovanje je davno izgubljeno a svi koji su i nesto o tome znali su mrtvi.Kog god da sam pitao nije znao da mi kaze sta i kako bi trebalo da se radi.Jurcanje po internetu nije dalo nikakve rezultate pa rekoh posto ovde ima dosta ljudi upucenih u ovu problematiku -da pitam:

-Da li neko zna gde bi mogli da se iskopa barem nekakav spisak odlikovanih Albanskom spomenicom?
-Da li postoje spiskovi imena sahranjenih na Srpskim Vojnickim grobljima u nekoj nasoj arhivi ako bi neko hteo da potrazi svoje pretke a da pritom ne bije put do Makedonije ili Grcke?
-Da li neka ustanova u Srbiji ima podatke u arhivi o primaocima penzija nakon Prvog svetskog rata?

Unapred hvala za bilo kakvu informaciju.
Корисников грб
4paddic
Zastavnik I klase

Поруке: 186
Придружен: 13 Окт 2007, 17:21

Re: Nosioci Albanske spomenice-spisak?

Порукаод BzVz » 28 Јул 2010, 15:05

4paddic пише:-Da li neko zna gde bi mogli da se iskopa barem nekakav spisak odlikovanih Albanskom spomenicom?
-Da li postoje spiskovi imena sahranjenih na Srpskim Vojnickim grobljima u nekoj nasoj arhivi ako bi neko hteo da potrazi svoje pretke a da pritom ne bije put do Makedonije ili Grcke?
-Da li neka ustanova u Srbiji ima podatke u arhivi o primaocima penzija nakon Prvog svetskog rata?

Unapred hvala za bilo kakvu informaciju.

Pretpostavljam da je adresa za to Kancelarija ordena u Generalnom sekretarijatu predsednika Rapublike.

Zakon o odlikovanjima, čl 25:

O odlikovanim licima vodi se evidencija, koja sadrži ime i prezime nosioca odlikovanja sa podacima o nazivu i stepenu odlikovanja i datumu donošenja ukaza o odlikovanju, eventualnom oduzimanju odlikovanja, kao i druge propisane podatke.
Evidenciju iz stava 1. ovog člana vodi Kancelarija ordena.
Kancelarija ordena vodi i evidenciju o državljanima Republike Srbije koji su primili odlikovanje strane države, odnosno međunarodne organizacije.
Državljanin Republike Srbije obaveštava Kancelariju ordena o tome da je primio odlikovanje strane države, odnosno međunarodne organizacije.
Корисников грб
BzVz
Porucnik

Поруке: 383
Придружен: 31 Окт 2007, 10:07

Порукаод deda » 31 Јул 2010, 20:10

hm možda arhiv srbije , ili vojni muzej ?
Корисников грб
deda
Potpukovnik

Поруке: 1047
Придружен: 07 Окт 2005, 00:46
Место: beograd

Порукаод gacik » 01 Авг 2010, 08:14

Koliko ja znam albansku spomenicu su dobili svi preziveli srpski vojnici koji su presli albaniju.

odlomak iz vikipedije

Medalja za spomen na povlačenje srpske vojske preko Albanije odnosno Albanska spomenica je jednostepeno državno vojno i civilno odlikovanje koje su stekli svi pripadnici srpske vojske koji su se povlačili preko Albanije u zimu 1915./16. ustanovljena je 5. aprila 1920. godine Ukazom prestolonaslednika princa-regenta Aleksandra I Karađorđevića u tada već novoj državi Kraljevini Srba, Hravata i Slovenaca. Na aversu se nalazi levi profil Vrhovnog komandanta Srpske vojske regenta Aleksandra I a oko njega stoji kružni natpis "svojim ratnim drugovima Aleksandar", oko natpisa se nalazi lovorov venac i srebrni dvoglavi orao sa krunom, a na reversu je natpis "za vernost otadžbini". Medalja je nošena o svetlo zelenoj traci sa crnim prugama uz ivicu. Medalja za spomen je počasno odlikovanje nižeg ranga, ali ima svoju istorijsku težinu, jer se dodeljuje o godišnjicama i jubilejima svim usčesnicima nekog događaja.
Корисников грб
gacik
Administrator

Поруке: 466
Придружен: 23 Дец 2004, 01:11
Место: Niš

Повратак на РАЗНО

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 3 госта